Ministrė A. Pabedinskienė: „Atėjo diena, kai reikia ne gesinti pavienius gaisrus, o sistemiškai formuoti socialinę politiką“

Paskelbta:

Šiandien Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė kartu su Lietuvos mokslininkais pasitarime Vyriausybėje pristatė naująjį socialinį modelį. Siūlomos naujovės apima užimtumo didinimą, darbo santykių reglamentavimo tobulinimą ir socialinio draudimo sistemos tvarumo užtikrinimą ir socialinės atskirties mažinimą.

Ministrės A. Pabedinskienės teigimu, pirmą kartą Lietuvoje pristatomas nebe fragmentiškas, o sisteminis požiūrius į socialinę sistemą. „Atėjo diena, kai socialinėje politikoje reikia gesinti ne pavienius gaisrus, o sistemiškai formuoti visą socialinės politikos sistemą“, – teigė ministrė.

Pasak A. Pabedinskienės, mokslininkų pateiktos įžvalgos ir siūlymai dar bus aptarti su socialiniais partneriais, o galutinis produktas gegužę bus atiduotas Seimui.

Socialinį modelį kūrusios darbo grupės vadovas Vilniaus universiteto Teisės fakulteto profesorius Tomas Davulis teigė tikįs, kad diskusijos su socialiniais partneriais dėl naujojo socialinio modelio bus konstruktyvios, mat mokslininkų atlikta užsienio šalyse taikomos gerosios praktikos analizė ir jos pagrindu pateiktos išvados yra esminis socialinės pažangos ir šalies ekonominio konkurencingumo garantas.

Naujajame socialinio modelio projekte siekiama darbuotojams užtikrinti adekvačias garantijas ir geresnį darbo bei šeiminių įsipareigojimų derinimą, o darbdaviams – sudaryti palankesnes sąlygas darbo jėgai samdyti ir išlaikyti.

Parengtame naujajame Darbo kodekse norima darbuotojams užtikrinti adekvačias garantijas ir geresnį darbo bei šeiminių įsipareigojimų derinimą, o darbdaviams – sudaryti palankesnes sąlygas darbo jėgai samdyti ir išlaikyti. Taikant lankstesnius darbo santykius siekiama pritraukti daugiau investicijų ir sukurti papildomų darbo vietų. Modeliu taip pat siekiama subalansuoti valstybinio socialinio draudimo biudžeto išlaidas ir pajamas bei patenkinti teisėtus įmokų mokėtojų lūkesčius dėl skaidrių ir adekvačių išmokų. Subalansuotas valstybinio socialinio draudimo sistemos biudžetas leis užtikrinti stabilų rezervą būtiniausių socialinių poreikių tenkinimui krizės atveju ir kartu sudarys galimybę išplėsti apdraustųjų ratą taip prisidedant prie skurdo mažinimo šalyje.

Šaltinis www.sodra.lt